UYGARLIĞIN KRİTİK YOLU OLARAK

Temizligin_Tarihi_OnTEMİZLİĞİN TARİHİ

415 SAYFA OLAN KİTAP, İNSANOĞLUNUN BEŞ BİN YILDAN BERİ SU İLE OLAN KİŞİSEL İLİŞKİSİ ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMAYI İÇERMEKTEDİR. KONUNUN ARAŞTIRILMASINA SUMERLERDEN İTİBAREN BAŞLANMIŞTIR.

TEMİZLİĞİN UYGARLIĞIN ÖLÇÜSÜ OLDUĞU SIK SIK SÖYLENİR. KİTAP, GENEL KABUL GÖREN BU DOĞRUYU MERKEZE YERLEŞTİREREK UYGARLIK TARİHİNİ İNCELER.

TARİH BOYUNCA, MİMARLIK VE SANAT NASIL KENDİNE ÖZGÜ YOLLAR İZLEMİŞSE, TEMİZLİK KÜLTÜRÜ DE BELLİ BİR YOL İZLEMİŞTİR. UYGARLIĞIN TARİH BOYUNCA İZLEDİĞİ YOLLAR AĞININ EN KRİTİK OLANI, İNSANIN SU İLE OLAN KİŞİSEL İLİŞKİSİNİN, DAHA GENEL İFADESİYLE, TEMİZLİĞİN İZLEDİĞİ YOLDUR. KİTAP, ŞİMDİYE KADAR KAPSAMLI BİÇİMDE ELE ALINMAMIŞ OLAN BU ALANA KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞIR.

AVRUPALI UYGARLIK TARİHÇİLERİ, UYGARLIĞI, BÜTÜNÜYLE AVRUPALI ULUSLARIN ESERİ OLARAK SUNARLAR. “ KURUMSAL TARİH” ANLAYIŞI ÇERÇEVESİ DIŞINA ÇIKMAYARAK, KENDİLERİNE SOMUT DESTEKLERDEN YOKSUN “ ŞANLI BİR GEÇMİŞ” UYDURMAYA ÇALIŞIRLAR. BUNUNLA DA KALMAZLAR, ÜRETİLMİŞ BU “ SÖZDE BİLİMSEL” TARİHİ ÖTEKİ ULUSLARA BENİMSETMEK İÇİN BÜYÜK HARCAMALAR YAPARLAR.

KİTAP, SÖZ KONUSU SÖZDE TARİHİ VE SÖZDE TARİHÇİYİ BİLİMSEL ARAŞTIRMACILIĞA VERDİKLERİ ZARAR DOLAYISIYLA VE POLİTİKACILARIN EMRİNE GİRMELERİ DOLAYISIYLA HEDEF ALMIŞTIR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir